पवन मावि परासीमा दुर्गन्ध हटाउनेबारे रामग्राम नगरपालिकाले चाँसो नलिएको गुनासो

नवलपरासी,२४ आश्विन
जिल्लाको रामग्राम नगरपालिकाकै विग स्कुल भनेर चिनिएको जिल्ला सदरमुकाम परासीको पवन मावि परिसर अहिले ब्यतिmको सौचालयका पानीले दुर्गन्धित भए पनि नगरपालिकाले रोक्न चाँसो देखाएको छैन् । विद्यालयको जग्गा अतिक्रमण गरि बनाईएको सौचालयको पानी विद्यालय परिसरमै बगाउने गरेको र त्यसलाई रोक्नका लागि वार्ड कार्यालय मार्फत नगरपालिकालाई जानकारी गराइएको भए पनि नगरपालिकाबाट खासै चाँसो नदेखाइएको विद्यालय ब्यवस्थापनको गुनासो गरेको हो ।
सौचालयको पानी विद्यालय परिसरमै आउने गरेको देखाउदै विद्यालय ब्यवस्थान समितिका सदस्य जयराम गुप्ताले यसबारे वार्ड कार्यालयलाई जानकारी गराइएको तर सुनुवाई नभएको बताए । स्थानिय दिनेश उपाध्यायले विद्यालयको जग्गा अतिक्रमण गरि त्यही सौचालय बनाएका छन्, उनले उतm सौचालय देखाउदै भने,यसको प्रदुषित पानी पनि विद्यालय परिसरमै बग्ने गरेको छ । यसले गर्दा विद्यालयको वातावरण नै प्रदुषित बनेको उनले गुनासो गरे । यसबारे नगरपालिकाको वार्ड नं.२ को कर्याालय र नगरपालिकालाई पनि जानकारी गराइएको हो । तर अहिलेसम्म नगरपालिका र वार्ड कार्यालयले रोक्न चाँसो देखाएको छैन् । स्वच्छ वातावरणमा बाच्न पाउनु नागरिकको मौलिक हक पनि हो,त्यसमा पनि स साना बालबालिका अध्ययन गर्ने विद्यालय दुर्गन्धित बनाउनेलाई कारवाहीको दायरामा ल्याउनु पर्ने सदस्य गुप्ताले बताए ।
दुई हजार भन्दा बढि विद्यार्थी अध्ययन गर्ने पवन मावि यस क्षेत्रकै नमुना विद्यालय भए पनि अहिले त्यसै विद्यालयको वातावरण दुर्गन्धित बनाउने कार्य ब्यतिmबाट भई राख्दा नगरपालिका खोई के कारणले मौन छ ? सदस्य गुप्ताले आश्चर्य ब्यतm गर्दै भने,सडक फराकिलो बनाउने नाँउमा नगरपालिकाले तोडफोड गर्ने सफाई अभियान चलाएको देखाएर नाटकिय प्रदर्शनी गर्नेले विद्यालयको यो समस्या प्रति कुन प्रकारको दवाव र प्रभावमा परेर मौन बसको छ ? यसबारे अन्य सरोकारवालाले पनि चाँसो लिइनु पर्ने उनको भनाई थियो । कानुन हातमा लिएर ति सौचालय समितिले भत्काउने त होईन् नि उनले भने, कि त्यसै प्रकारको नगरपािलका र स्थानिय प्रशासनले आदेश दिन पर्यो । समितिले आफ्नो काम गर्न सक्षम छ । तर कानुनको पाठ पढाउने विद्यालयले कानुन हातमा लिएर तँ काम गर्न भएन्, उनले प्रश्न गरेका थिए ।
विद्यालयमा सौचालयको पानी बगेर आउने दुर्गन्धित वातावरण बन्ने गरेको कुरा विद्यालयका प्रधानाध्यापक अरबिन्द कुमार पाठकले बताए । यसले बालबालिका मात्रै नभई शिक्षक लगायत वरिपरिका वातावरण पनि प्रदुषित बनेको छ । मौखिक रुपमा हटाउन त कुरा गरिएकोछ,तर सम्बन्धित ब्यतिmबाट वेवास्ता गरिदै आएको छ । नगरपालिका प्रशासनबाट पनि चाँसो लिएर अतिक्रमण खाली गराउनु पर्ने भए पनि चाँसो लिएको पाइएको छैन् । यसबारे सो वार्डका वार्डअध्यक्ष निरज रौनियारले यसबारे नगरपालिकामा जानकारी गराइएको प्रतिकृया दिदै छिट्टै यसको सुनुवाई हुने बताएका थिए ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *