प्रतापपुर गाउपालिकाले गण्डक नहरमा र्याफ्टिगँ चलाउन बिनियोजन गर्यो बजेट

नवलपरासी,
जिल्लाको प्रतापपुर गाउपालिकाले गाउपालिका भएर जाने भारतिय पश्चिमी नहर सिचाई प्रणालीको उपयोग गरि र्याफटिगँ सञ्चालनका लागि गाउपालिकाले बजेट बिनियोजना गरि सम्भाब्यता अध्ययन शुरु गराएको छ । बर्षाै देखी नहर प्रतापपुर गाउपालिका भएर बग्ने गरे पनि त्यसको उपयोग कहि कतै नदेखिए पछि गाउपालिका अध्यक्ष उमेशचन्द यादवले र्याफ्टिगँ शुरु गर्ने योजना ल्याएको र त्यसका लागि गाउपालिकाले बजेट बिनियोजना गरि सम्भाब्यताका लागि काम शुरु गराएका हुन् ।
गाउपाालिकाले तत्काललाई १० लाख बजेट बिनियोजन गरेको अध्यक्ष यादवले जानकारी गराए । उनका अनुसार आन्तरिक तथा बाह्य पर्यटन विकास गर्ने उदेश्यले र्याफटिँग शुरु काम थालिएको छ । दुई चार महिनामा सम्भाब्यता अध्ययनको प्रतिवेदन आउछ,उनले भने, त्यस पश्चात र्याफटिगँ सञ्चालनमा ल्याईन्छ । फलामे गेट देखी सुर्यपुरा स्थित गण्डक जनविद्युत केन्द्रसम्म र्याफटिँग शुरु गरिने उनको भनाई थियो । नहरमा १२ देखी १५ हजार क्युसेक पानी नियमित प्रवाह हुन्छ,उनले थपे, वरिपरि ठाँउ ठाँउमा नहरबाट बाहिर आउने जाने खालका भर्याँगहरु बनि बनाउ छन् । धेरै संरचना बनिबनाउ नै भएको हुदा आवश्यक र्याफटिँग गर्ने खालका प्लाटिकका डुगाँ र त्यसमा बस्ने यात्रुका लागि लाईफ जकेट खरिद गरिन्छ । त्यसका लागि आवश्यक कानुनी प्रकृया समेत बढाईएको छ । सञ्चालनका लागि नेपालका अन्य स्थानका विज्ञ समेत बोलाएर परिक्षण गराईन्छ ।
फलामे पुल देखी प्रतापपुर पुल,अठिलहि पुल नजिकै पनि ठाँउ ठाँउमा रोक्न सक्ने ? सुरक्षाको दृष्टिकोणले अपनाउने साधन र योजनाको समेत सम्भावना अध्ययन गरिने छ । खेर गईरहेको नहरको पानीलाई जलविहार र्याफटिँगमा उपयोग गरिने छ । यसमा ठूलो सम्भावनाहरु देखिएको छ, ,अध्यक्ष यादवले भने, नहरमा पानी प्रवाह बन्द भएको बेला पनि गण्डक जलुविद्युत केन्द्र स्थित रहेका पानी गुन्ने ढोका बन्द गराएर पनि र्याफ्टिगँ सुचारु गर्ने अवस्था छ । पहिला गाउनपालिकाले शुरु गर्ने र त्यस पछि निजी क्षेत्रलाइ पनि यसका लागि प्रवद्र्धन गरिने छ ।
गण्डक बाँधबाट भारतको उत्तर प्रदेशमा सिचाई गर्नका लागि जाने भारतिय पश्चिमी नहर नेपाली भुमि भएर नै उत्तर प्रदेशमा जाने गरेको छ । विभिन्न स्थानमा स साना परिमाणको नदी नालामा पनि यस्तो र्याफटिँगहरु भएका छन् । तर यहाँ यति धेरैको पानी त्यसमा पनि पानी नियन्त्रित गर्ने प्रणाली समेत भए पनि यता तर्फ विगतमा कसैको ध्यान नगएको उनको भनाई थियो । बुटवल र भैरहवासम्मका ब्यतिm यो रमणिय स्थलमा र्याफटिगँ गर्न आउन सक्ने सम्भावना रहेको छ । भारतको उत्तर प्रदेश र विहार प्रदेशबाट पनि यस क्षेत्रमा आउने पर्यटकलाई आकर्षण बन्न सक्छ । स्थानियलाई पनि ब्यवसायसँगै रमाईलो गर्ने अवसर जुटाउने छ । लुम्बिनीमा आउने पर्यटक पनि सिद्धार्थ गौतम गृहत्याग गरि महाभिनिष्क्रमण लिएको स्थल अनोमा घाटमा आउने गरेका छन् । ति पर्यटकलाई पनि यो र्याफटिगँले आकर्षित गर्नेमा उनी विश्वस्त देखिएका छन् ।
थोरै लगानीले यो जिल्लाकै प्रभावशालि पर्यटकिय गन्तब्य बन्ने सक्ने सम्भावना रहेकोले यस्तो सोच अनुसार काम थालिएका हो । र्याफ्टिगँ मात्र होईन,नहर भित्रै जल यातायात समेत चलाउन सक्ने अवस्था रहेको छ । भारतिय पक्षलाई खसै यसबारे असर नपर्ने भएको हुदा अवरोध नहुने उनको भनाई थियो । भारतलाई चाहिने पानी हो, उनले भने, जल यातायात र र्याफटिगँले पानी घटाउने बढाउने गर्दैन् । भारतलाई पानीको आवश्यकता नभए पनि नहरको पानी पुनः गण्डक नदीमा फ्याक्ने गरि गण्डक संरचना छ । त्यसले पनि सहज बनाउने हुदा यसमा अवरोध हुने उनको भनाई थियो । नहरको दुबै किनारमा सर्भिस रोड र नहरको पुर्वि उत्तरी भागको तल्लो तटिय भागमा पनि सडक छ । त्यसमा पनि जैविक यातायात जस्तै घोडचढी र गाडाको समेत पछि ब्यवस्थान गर्दै नहरलाई सजाएर पर्यटन क्षेत्रको रुपमा विकास गर्ने लक्ष्य रहेको छ । नहरमा पानी नभएको बेला पनि नहरको उत्तरी पुर्वि भागमा पानी रहने हुदा त्यसमा र्याफटिगँलाई निरन्तरता दिन सकिन्छ । उखु र केरा यस क्षेत्रको प्रमुख बाली हो,केरा खादै उखुको जुस पिउदै र्याफटिगँ गराईने छ ।
केही महिनामै तपाईहरु पनि नहरमा र्याफटिगँ गर्न पाउनु हुन्छ,विश्वास गर्नुस,उनले उत्साही हुदै भने,यो धेरै पहिला देखीको यो मेरो सपना थियो,तर स्थान नपाउदा शुभारम्भ गर्न सकिएको थिएन् । अहिले जनताले गाउपालिका अध्यक्ष बनाएका छन् । गाउपालिकाको आर्थिक विकासमा समेत यस्तो टेवा पुर्याउने भएको हुदा र्याफटिगँ गराउने गरि काम थालिएको छ । यसले भारतिय पर्यटकलाई समेत लोभ्याउने हुदा भारतिय पर्यटकबाट भारतिय रुपिया (इण्डियन करेन्सी) संकलन हुने उनको भनाई थियो ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *