परासीमा मनाइयो विश्व बौद्धिक सम्पति दिवस

नवलपरासी,१३ बैशाख
बौद्धिक समाज नवलपरासी समाज परासी,नवलपरासको आयोजनामा विश्व बौद्धिक सम्पति दिवस एक समारोहको आयोजना गरि मनाइएको छ । विश्व भरि बौद्धिक सम्पति दिवस विभिन्न कार्यक्रम गरि मनाईदै गरिएको अवसस्थामा बौद्धिक समाज परासीले पनि कृषि ज्ञान केन्द्र नवलपरासीको सभाहलमा सो दिवस मनाएको हो ।
प्रत्येक बर्ष २६ अप्रेलको दिन विश्व बौद्धिक सम्पति दिवसको रुपमा मनाईदै आएको कुरा स्मरण गराउदै बौद्धिक समाजका अध्यक्ष मनोज कुमार नागबंशीको सकृयतामा दिवस मनाइएको थियो । कृषि ज्ञान केन्द्रका निमित्त प्रमुख सन्तोष चौधरीको प्रमुख आथित्यतामा मनाइएको उतm दिवसको अवसरमा भोजपुरी भाषाका उख्खान(कहावत) संग्रह गरि पुस्तकको रुपमा प्रकाशित गरेका रामग्राम १ सण्डाका अयोध्या चौधरी र बुद्ध तथा बौद्ध स्थलबारे कोलिय काया नामक पुस्तक प्रकाशन गरेका पत्रकार बेचु गौडलाई पुरस्कृत तथा सम्मानित समेत गरिएको थियो । बौद्धिक सम्पति र बौद्धिक सम्पतिको संरक्षण,चोरी लयायतका विभिन्न विषयमा चर्चा गरिएको थियो ।
कार्यक्रममा पाल्ही बहुमुखी क्याम्पसका क्याम्पस प्रमुख कैलाश ठाकुर,सिटिजन जुरीका जिल्ला अध्यक्ष रामजी ज्ञवाली र राधेश्याम सिँह सैथवार लगायतले आफ्नो शुभकामना मन्तन्त्र राखेका थिए । कार्यक्रम सञ्चालन पत्रकार गौरिशंकर जैसवालले गरेका थिए,भन्ने स्वागत मन्तब्य पत्रकार बेचु गौडेले गरेका थिए । सम्भवत? परासीमा पहिलो पटक बौद्धिक सम्पति दिवस मनाउदै बौद्धिक सम्पतिबारे चर्चा गरिएको थियो ।
बौद्धिक सम्पत्ति कानूनको विषय के हो?
बौद्धिक सम्पदा कानूनले “बौद्धिक सम्पत्ति“ भनेर चिनिने आविष्कार, लेखन, संगीत, डिजाइन र अन्य कार्यहरूको सिर्जनाकर्ता र मालिकहरूको अधिकारको संरक्षण र कार्यान्वयन गर्ने कानुनसँग सम्बन्धित छ। प्रतिलिपि अधिकार, ट्रेडमार्क, पेटेन्ट, र व्यापार गोप्य सहित बौद्धिक सम्पत्ति को धेरै क्षेत्रहरु छन् ।
बौद्धिक सम्पत्ति कसरी चिन्ने ?
बौद्धिक सम्पत्ति ले दिमागको सिर्जनालाई बुझाउँछ, जस्तै आविष्कारहरू; साहित्यिक र कलात्मक कार्यहरू; डिजाइनहरू; र वाणिज्यमा प्रयोग गरिएका प्रतीकहरू, नामहरू र छविहरू पर्छन् ।
बौद्धिक सम्पत्ति कसको छ ?
बौद्धिक सम्पत्ति तपाईको दिमाग वा विशेष ज्ञानको सम्पत्ति हो । यदि तपाइँ नयाँ उत्पादन, सेवा, प्रक्रिया वा विचार विकास गर्नुहुन्छ भने यो तपाइँको हो र तपाइँको आईपी मानिन्छ ।
बौद्धिक सम्पत्तिको संरक्षण गर्नु किन महत्त्वपूर्ण छ ?
आईपीआर किन महत्त्वपूर्ण छ ? नव विचारलाई बढावा दिन बौद्धिक सम्पत्ति संरक्षण महत्त्वपूर्ण छ । विचारहरूको संरक्षण बिना, व्यवसाय र व्यक्तिहरूले आफ्नो आविष्कारको पूर्ण लाभ लिन सक्दैनन् र अनुसन्धान र विकासमा कम ध्यान केन्द्रित गर्ने छन ्।
बौद्धिक सम्पदाको स्वामित्व कसको हो ?
जसरी यो आईपीसँग सम्बन्धित छ, ओभरराइडिङ सिद्धान्त भनेको यसको सिर्जनाकर्ता, विकासकर्ता वा आविष्कारक मालिक हो । जबकि क्ष्ए ले धेरै रूपहरू लिन सक्छ, यो लेख प्रतिलिपि अधिकार, ट्रेडमार्क, प्याटेन्ट र व्यापार रहस्य वरपरका मुद्दाहरूमा केन्द्रित हुनेछ ।
बौद्धिक सम्पत्ति को दायरा के हो ?
क्ष्ए अधिकारहरूको दायरा फराकिलो छ; क्ष्ए प्रतिलिपि अधिकार वा औद्योगिक सम्पत्ति हो भनेर निर्धारण गर्न दुई वर्गीकरण मोडहरू प्रयोग गरिन्छ । औद्योगिक गुणहरूमा प्याटेन्ट वा आविष्कारहरू, ट्रेडमार्कहरू, व्यापारिक नामहरू, जैविक विविधता, बिरुवा प्रजनन अधिकार र अन्य व्यावसायिक हितहरू समावेश छन् ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *